Packages & Pricing

BASIC PACKAGE

This is the most popular package of mine! Just because it’s “basic” doesn’t mean it’s truly basic. You can go natural or full glam with this. It’s your wedding day… do what you want :)

Price: $150

(INCLUDES 2 APPLICATIONS: BRIDAL TRIAL & WEDDING DAY)

Includes:

-Touch up kit

-Standard pair of false lashes

-Basic skin prep

BRIDESMAID / ADD. PERSON: $75 EACH

FLOWER GIRL: $25

LUXURY PACKAGE

This is for the gals who want to go all out and be fully pampered on their wedding day! It includes a full skin prep routine to ensure the ultimate bridal glow :) It’s like getting a facial and a makeup application in one . . .who wouldn’t want that?

Price: $220

(INCLUDES 2 APPLICATIONS: BRIDAL TRIAL & WEDDING DAY)

Includes:

-Touch up kit

-Faux mink lashes

-Skincare Prep: Sheet mask, eye gels, eye cream, toner, moisturizer, lip scrub, etc.


TRAVEL FEE

90 miles round trip included

$1 per mile over


BOOKING POLICY

Signed contract & $50 deposit required to book

If both are not obtained, your date is not secured by me

Deposit is non-refundable & will go toward the final balance


PRIVATE MAKEUP LESSONS

ONE-ON-ONE LESSON

Length: 2 hours

I will work with you step-by-step to create your ideal makeup look by using what you already have to accomplish it. I will make sure to create a makeup routine that fits you and your lifestyle.

I will be more than happy to make any product recommendations for you, but I want to really teach techniques as opposed to just focusing on products! I will also have my makeup kit readily available for you to use as well just in case any products need to be supplemented.

If you are looking for a personal and individualized makeup lesson then this is definitely the one for you!

Price: $75


READY TO BOOK WITH ME? CLICK THE BUTTON BELOW! :)

GROUP LESSON

Length: 1.5-2 hours

Get together with group of your closest girlfriends and learn how to accomplish a universally flattering look! Please don’t mistake this for a Mary Kay or Avon party. I will not be selling any products, but instead teaching you how to work with the makeup products you already own.

I will be showing the group how to create a simple day time appropriate look, and then transforming it into a night time look.

Because of the group size, I may not be able to cover each person’s individual needs, so if you would like an in-depth routine personalized to you, I would highly recommend my on-on-one lesson instead!

Price: $65 PER PERSON